Kroplówka na kaca

Czym jest kroplówka na kaca?

Kroplówka na kaca jest propozycją łagodzącą typowe objawy zatrucia alkoholowego: odwodnienie, zmęczenie, utratę witamin, minerałów i elektrolitów, hipoglikemii, ogólnego zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Proponowana kroplówka zawiera glukozę i elektrolity. Glukoza stanowi nośnik dla witamin i substancji mineralnych, które chcemy w szybki sposób dostarczyć do organizmu.

Zalety

 • przywrócenie właściwej gospodarki wodno-elektrolitwej
 • redukcja poczucia zmęczenia
 • poprawa samopoczucia
 • szybsza regeneracja
 • odtrucie organizmu

Skład

 • glukoza – cukier prosty stanowi główne źródło energii naszego organizmu, jest dostarczana do każdej komórki naszego ciała. Aby ją wykorzystać, potrzebna jest insulina. Gdy poziom glukozy we krwi spada mówimy o hipoglikemii. W takim przypadku prawidłowe funkcjonowanie komórek jest zaburzone. Najczęstszymi objawami hipoglikemii są: nerwowość, bóle głowy, zamazana mowa, uczucie wilczego głodu, stan splątania, drgawki, a nawet śpiączka. Glukoza jest najlepszy przy zwalczaniu kaca, gdyż w szybkim tempie spala alkohol.
 • PWE (płyn wieloelektrolitowy)  – elektrolity stanowią podstawowy składnik płynów ciała każdego człowieka. Określa się je jako jony soli, których utrzymanie prawidłowego poziomu we krwi gwarantuje prawidłowe działanie i funkcjonowanie całego organizmu i wszystkich jego układów. Elektrolity spełniają w organizmie człowieka następujące funkcje: umożliwiają i nadzorują pracę mózgu oraz całego systemu nerwowego, wpływają na prawidłowy obieg krwi i rozprowadzanie oraz wchłanianie wody i innych substancji odżywczych. Są niejako strażnikami prawidłowej współpracy wszystkich narządów w ciele człowieka.

Dodatkowo można zastosować:

 • Witamina C - bierze udział w procesach metabolicznych i odpowiada za prawidłową pracę wielu narządów oraz wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi i elastyczność naczyń krwionośnych. Ma działanie przeciwutleniające. Zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia DNA. Wspiera wątrobę w przemianie alkoholu i jego eliminacji z organizmu. Witamina C powoduje zmniejszenie objawów kaca poprzez wpływ na zwiększenie poziomu glutationu.
 • Magnez - Wzmacnia mięśnie i koi nerwy - działa antystresowo na układ nerwowy. Uczestniczy w przebiegu wielu szlaków metabolicznych związanych z przemianą białek, kwasów nukleinowych, lipidów i węglowodanów. Wykazuje pozytywny wpływ na krzepnięcie krwi, usprawnia reakcje obronne organizmu, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom cholesterolu, chroniąc przed uszkodzeniem mięśnia sercowego.

Jak się przygotować?

 1. Dwa dni przed zaplanowaną wizytą zalecamy właściwe nawodnienie organizmu – co najmniej 2 litry dziennie płynów.
 2. Pomocna będzie również zdrowa, dobrze zbilansowana dieta.